Guvenlik Sistemleri

Guvenlik Sistemleri

Güvenlik Sistemleri

Bir güvenlik kamerasi ve hirsiz  alarmı , bir binaya veya başka bir alana izinsiz girişin tespit edilmesi için tasarlanmış bir sistemdir . Güvenlik kameraları alarmları, hırsızlık veya hırsızlığa karşı korunma amacıyla konut, ticari, endüstriyel ve askeri mülklerde ve aynı zamanda davetsiz misafirlere karşı kişisel korunma amacıyla kullanılmaktadır.

Tüm  güvenlik sistemleri, kapı ve pencereler gibi giriş noktalarını ve sanat, bilgisayarlar, silahlar ve madeni para koleksiyonları gibi değerli eşyaların yer aldığı iç mekanın aynı temel prensibi ile çalışır. korumak isstediğiniz alanın büyüklüğüne ya da kapı ve pencere veya iç oda sayısına bakılmaksızın bir kişi sahibi olduğu evi, fabrikayı, ofisi korumaya karar verirse, tek gerçek fark, mekan çerisinde dağıtılan ve kontrol paneli tarafından izlenen güvenlik bileşenlerinin sayısıdır.

Tipik bir  güvenlik sistemi şunları içerir:

Bir güvenlik sisteminin birincil denetleyicisi olan bir kontrol paneli

Kapı ve pencere sensörleri

Hem iç hem de dış mekan hareket sensörleri

Kablolu veya kablosuz güvenlik kameraları

Yüksek desibelli siren veya alarm

uyarı levhaları işaret ve pencere etiketleri

Bir güvenlik sistemi nasıl çalışır?

güvenlik sistemleri, mekandaki uygun bir yere monte edilmiş bir kontrol paneli veya komuta merkezi ile iletişim kuran sensörler ve kameralarla çalışır

Sensörler tipik olarak bir yapıya açılan kapılara, özellikle de zemin seviyesinde özellikle açık olan herhangi bir pencereye kolayca erişilebilen pencerelere yerleştirilir. Evlerin içindeki açık alanlar hareket sensörleri ile korunabilir.

Kontrol Paneli: güvenlik sistemlerini  ve etkili hale getiren, kurulu her bileşenle iletişim kuran, güvenlik bölgesi ihlal edildiğinde alarm veren ve alarm izleme şirketi ile iletişim kuran bilgisayardır.

Genellikle, kolay programlama ve etkileşim için bir touchpad özelliği vardır, sisteme geçiş yapmak ve sistemi etkisiz hale getirmek için geçiş kodları girilir, sesli komutlar üzerinde çalışabilir ve anahtar olarak adlandırılan kablosuz uzaktan kumandalarla çalışacak şekilde programlanabilir.

Kapı ve Pencere Sensörleri: Kapı ve pencere sensörleri , birbirine bitişik iki parçadan oluşmaktadır. Cihazın bir kısmı kapıya veya pencereye, diğeri ise kapı kasasına veya pencere eşiğine monte edilmiştir. Bir kapı veya pencere kapatıldığında, sensörün iki parçası bir araya getirilerek bir güvenlik devresi oluşturulur.

Güvenlik sistemi kontrol panelinde devreye sokulduğunda, bu sensörler, giriş noktasının güvenli olduğunu bildirerek bununla iletişim kurarlar. İzlenen bir kapı veya pencere aniden açıldığında, güvenlik devresi bozulur ve kontrol paneli bunu güvenli bir alanın ihlali olarak yorumlar. Yüksek desibelli alarm sesi duyulur ve çoğu zaman bu durum alarm izleme şirketi otomatik olarak bildirilir.veyahut belirlenen telefon numaralarını arayarak sesli uyarı veyahut mesaj bildirimi yapar.

Hareket Sensörleri: Bu güvenlik bileşenleri, devreye alındığında, alarm vermeden kırılamayacak görünmez bir alan oluşturarak belirli bir alanı korur . Bunlar genellikle değerli eşyaları içeren odaları ve daha büyük evlerde daha az yer alan alanları korumak için kullanılır.

Gözetleme Kameraları: Hem kablolu hem de kablosuz konfigürasyonlarda mevcut olan gözetleme kameraları , genel bir güvenlik sisteminin bir parçası olarak birkaç farklı /şekilde kullanılabilir. ip ve analoğ kameralar ile gözetlemek istediğiniz alanı 7/24 canlı izleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Tipik kullanımları izleme içerir:

Mülkünüzün görülmesi zor veya uzak alanları

Garajlar, kulübeler ve atölyeler gibi uzak binalar

Garaj kapıları ve ön kapılar gibi hem dış hem de iç giriş noktaları

Güvenlik kameralarına, bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve tabletlere uzaktan erişilebilir. Ev sahipleri mekan dışındayken, bakıcı ve çocuk bakıcıları gibi diğer hizmet personelini izlemek ve okuldan sonra çocukların gelişini izlemek için sıklıkla bu yöntemde kullanılırlar. Ayrıca, hırsızlıklara ve hatta belki de sürdükleri araca iyi bir bakış da dahil olmak üzere, bir alanın şgali edilmesi ile sonuçlanabilecek güvenlik ihlallerini kaydetmek için de kullanılabilirler.

Yüksek desibelli Alarm: Komşuların duyması için yeterince yüksek, ev güvenlik alarmları birkaç farklı amaca hizmet eder. İlk olarak, evin içindeki insanları bir problemin meydana geldiği konusunda uyarırlar. Ayrıca, yakınlardaki komşuları duruma bildirirler.

uyarı İşareti ve Pencere Etiketleri: Yüzeyde, bu öğeler alarm şirketleri için pazarlama araçlarından başka bir şey gibi görünmeyebilir, ancak ev ve mekan  güvenliği konusunda önemli roller üstlenirler. Bir güvenlik firmasının etiketini bir ön pencereye koyduğunuzda veya çevreye yerleştirildiğinde bu alanın izlendiğini ve korunduğunu işaret ettiğinde,  bu hırsızlık için akıllıca bir seçim olmadığını belirtecektir. Bu bir mesaj iletmede etkilidirler ve güvenlik şirketi tarafından önerilen şekilde kullanılmalıdırlar.